Wiadomości Branżowe

Castrol i Triumph chcą pobić światowy rekord prędkości

Teaser

Skonstruowany wspólnie przez firmy Triumph i Castrol motocykl Castrol Rocket właśnie podejmuje próbę pobicia rekordu prędkości ? celem jest pokonanie bariery 400 mil na godzinę (ok. 640 km/h). Za kierownicą 1000-konnego pojazdu siądzie Jason DiSalvo.

Źródłem napędu nietypowego motocykla są, ułożone jeden za drugim, zasilane metanolem silniki Triumph Rocket III, które łącznie dostarczają ponad 1000 KM mocy i ponad 680 Nm momentu obrotowego. Łączna pojemność silników to niemal 3 litry, a za ich smarowanie odpowiada oczywiście Castrol. Wybór padł na olej Power RS 4T 10W-40. Pojazd wygląda mocno nietypowo, by zminimalizować opór powietrza. Długość nadwozia w kształcie cygara to 7,77 m, które ? dzięki zastosowaniu włókiem węglowych i kevlaru ? jest bardzo lekkie. Przy prędkościach przekraczających 600 km/h wymagane są specjalne opony, szerokością bardziej przypominające te z samochodów. Dostarczył je Goodyear ? to opony Land Speed Special.

Miejscem bicia rekordu jest dno wyschniętego słonego jeziora Bonneville w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Dotychczasowy rekord z 2010 roku wynosi 376,156 mil na godzinę (ok. 606 km/h). ?Ustanawianie rekordów prędkości na lądzie to najczystsza forma motorsportu. To połączenie ludzkiej pomysłowości i determinacji. Przyczepność na jeziorze Bonneville jest kiepska, dodatkowo trzeba walczyć z wiatrem, który miota motocyklem we wszystkie strony? ? mówi Jason DiSalvo. ?Tym, co wyróżnia to miejsce, są niesamowici ludzie ? zawsze pomocni, otwarci, kibicujący śmiałkom, by udało im się pobić rekord? ? podsumowuje DiSalvo.

?Castrol angażuje się w bicie rekordów prędkości różnymi pojazdami od samego początku tych zmagań? ? mówi Rob Corini, odpowiadający za markę motocyklową w firmie Castrol w Stanach Zjednoczonych. ?Castrol Rocket to uosobienie naszego zaangażowania w ciągłą poprawę osiągów wszystkich pojazdów. Ten 1000-konny motocykl łączy dopracowaną aerodynamikę z niewiarygodną mocą ? to po prostu symbol osiągów? ? dodaje.

Także Triumph ma długą historię w biciu rekordów prędkości na lądzie. W latach 1955-1970 (z liczącą 33 dni przerwą) to właśnie do motocykli Triumph należały rekordy prędkości. Celem Castrol Rocket jest odzyskanie tytułu najszybszego pojazdu świata.

Triumph wybrał markę Castrol jako wyłącznego dostawcę oleju. Obie marki są niemal rówieśnikami ? założono je na przełomie XIX i XX wieku. Brytyjskie firmy od samego początku współpracowały przy opracowywaniu oleju, który nie tylko spełnił wymagania producenta motocykli, ale nawet je przewyższył. Wszystkie nowe motocykle Triumph są fabrycznie zalewane olejem Castrol Act>evo X-tra 10W-40.

 

Więcej informacji na stronie: http://www.castrolrocket.com, http://youtu.be/qt7GQx1Uibo

Źródło BP Europa SE, Oddział w Polsce. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts