Budujemy garaż Projekt garażu

Jak wybrać projekt garażu?

Jak wybrać projekt garażu?

Autorem artykułu jest Bartosz Chmielewski

Wydawać by się mogło, że projekt garażu, czy też projekt wiaty przeznaczonych dla maszyn rolniczych nie jest niczym trudnym do realizacji i każdy doświadczony rolnik może go przygotować we własnym zakresie.
Bo czymże w końcu jest garaż? Prosty budynek złożony z czterech ścian, dachu i wrót wjazdowych, okna są tylko miłym aczkolwiek niekoniecznym uzupełnieniem. W praktyce jednak okazuje się, że projekt garażu przygotowany ?na kolanie? najczęściej nie spełnia zakładanych oczekiwań. A to wrota zbyt wąskie, a to za mało przestrzeni w środku, a to zbyt duży spadek dachu, który uniemożliwia zaparkowanie w środku nowo kupionej maszyny. Dlatego też lepiej zlecić projektowanie tego typu budynku osobom posiadającym doświadczenie, niż być zmuszonym do gruntownej przebudowy garażu kilka miesięcy po oddaniu go do użytku. Można też skorzystać z gotowego projektu garażu na jednym z portali rolniczych.

Wybierając projekt garażu powinniśmy nie tylko uwzględniać jego lokalizację czy posiadane maszyny, ale także szereg innych warunków. 1153174_river_rock_houseWprawdzie ustawienie garażu pod odpowiednim kątem do wiejących wiatrów jest mniej ważne niż gdy lokalizujemy projekt wiaty, ale już nachylenie dachu na terenach, gdzie opady śniegu należą do obfitych, może mieć spore znaczenie i odpowiednio dobrane na pewno oszczędzi nam sporo pracy. Należy też zastanowić się, czy optymalnym rozwiązaniem nie będzie powiększenie garażu o pomieszczenie warsztatowe czy też skład dodatkowych maszyn. Projekt garażu a także jego lokalizacja powinny być na tyle elastyczne, by umożliwiać późniejszą rozbudowę. Dlatego też dużą popularnością cieszą się tzw. garaże segmentowe, gdzie w każdej chwili, pod warunkiem posiadania odpowiedniej ilości wolnego miejsca, do istniejącego budynku można dostawić kolejną część na nową maszynę.

Już pierwszy rzut oka na typowy projekt garażu pozwala stwierdzić, że nie mamy do czynienia z małym budynkiem. Standardowa wysokość wynosi najczęściej ponad 6 metrów, do tego dochodzą sporej wielkości wrota i odpowiednio duża przestrzeń na podjeździe, która umożliwia manewrowanie. Dla osób, które na terenie gospodarstwa mają także swój dom, a nie dysponują dostatecznie dużą działką, by postawić garaż gdzieś z tyłu, usytuowanie takiego budynku może być sporym wyzwaniem. Jednak garaż na maszyny rolnicze nie musi szpecić gospodarstwa. Choć ciężko znaleźć projekt garażu, który będzie idealnie pasował do otoczenia, odpowiednie dobranie materiałów budowlanych i kolorystyki, tak, by harmonizowały z pozostałymi budynkami na pewno nie zaszkodzi a obsadzenie go krzewami czy drzewami może optycznie zmniejszyć jego kubaturę.

www.jednorodzinne-porady.com
www.artykuly.com.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

hastagi na stronie:

#projekt garażu pdf

0 0 vote
Article Rating

Similar Posts

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
7 lat temu

ciężko jest postawić ładny garaż na duże samochody czy maszyny. ja w firmie też miałem z tym problem. nie podobały mi się bunkry z ogromnymi wrotami. przytłaczały niezbyt duży budynek firmy. wreszcie znalazł sie projektant który wszystko mi dopasował. garaż na ciężarówki jest ładny i estetyczny. mam dużą bramę z wygodnym napędem. mam załozony 54a z Faac. świetny, samoblokujący, wygodny. sam przypomina o przeglądzie okresowym.

Staszek
Staszek
7 lat temu

to prawda , ciężko jest postawić ładny garaż na duże samochody czy maszyny. sam mam ten problem. żeby budynek był lżejszy zastanawiam się nad drzwiami z częściowymi przeszkleniami. do tego założę też faac ". nie wiem tylko czy lepiej wybrać centralę pracującą w trybie "dead man" czy lepiej tryb pracy automatyczny. zastanawiam się która z wersji będzie bezpieczniejsza