Wiadomości Branżowe

Majowy weekend to idealny czas na porządki i remont przed nadchodzącym latem

Informacja Prasowa Warszawa, 30 kwietnia 2013 Porządki i remont zamiast wypoczynku Majowy weekend na drabinie? Wielu z nas zamiast byczyć się na zielonej trawce wykorzysta

Informacja Prasowa
Warszawa, 30 kwietnia 2013

Porządki i remont zamiast wypoczynku
Majowy weekend na drabinie?

Wielu z nas zamiast byczyć się na zielonej trawce wykorzysta długi weekend na gruntowne porządki lub rozpocznie remont swoich domów i mieszkań. Kilka dni intensywnych prac remontowych może znacząco poprawić wygląd naszych czterech kątów i zwiększyć komfort jego mieszkańców.

Wiosenny weekend to idealny czas zarówno na odpoczynek, jak i na wykonanie
niezbędnych prac porządkowo- remontowych, szczególnie dla tych, którzy po zimie nie mieli jeszcze czasu tego zrobić. Niekiedy wystarczą tylko drobne prace, np. malowanie ścian
by odświeżyć nasze domowe gniazdko i nadać mu nowej energii. Czasami jednak
by mieszkać komfortowo nie wystarczy tylko zwykłe odświeżenie ścian nowym kolorem farby. Na przykład właściciele nieocieplonych domów podsumowując koszty ogrzewania ostatniej zimy prawdopodobnie zdecydują się na wykonanie popularnej termomodernizacji. Pamiętajmy jednak, że przed podjęciem jakichkolwiek kroków związanych z remontem, należy się do niego dobrze przygotować.

Planowanie to podstawa
Lepiej przeznaczyć kilka dni na odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie do remontu niż później żałować nie przemyślanych decyzji. Jedną z najważniejszych rzeczy, przed przystąpieniem do remontu, jest określenie jego zakresu. To niby banał, ale wielu z nas pomija ten etap, następnie musi ?improwizować? w czasie akcji, co prowadzi do bałaganu, wydłużenia jego trwania oraz często niepotrzebnie zwiększa koszty. Tradycyjny, zwykły remont czterech kątów związany jest z takimi pracami jak: malowanie ścian, montaż oświetlenia, ułożenie terakoty i/lub glazury, wymiana ceramiki łazienkowej, cyklinowanie podłóg, itd. Należy dokładnie przemyśleć jakie prace remontowe chcemy wykonać
i określić ich kolejność. Ma to kluczowe znaczenie przy większych remontach takich jak wymiana okien, wyburzanie ścian czy popularna termomodernizacja. Przed każdym remontem warto więc zrobić na własny użytek grafik prac, który je systematyzuje
i zapewnia ich zakończenie w terminie. Przygotowując grafik warto mieć na uwadze, aby na jego początku były umieszczane prace wymagające więcej czasu. Istotna jest również kolejność prac. Na przykład cyklinowanie podłóg wykonujemy przed malowaniem, a wymianę okien przed ociepleniem ścian.

A to już wiesz?  Trzy powody, dla których zechcesz zautomatyzować przestrzeń wokół swego domu

Ile i jakich materiałów potrzebujemy?
Jedną z podstawowych czynności w trakcie przygotowywania się do remontu domu
i mieszkania jest dokładne obliczenie powierzchni, których będą dotyczyły prace.
Na pomiary zwracamy uwagę zawsze, zarówno przy zakupie kafelków, farby czy ilości styropianu do docieplenia budynku. Nieprecyzyjne wyliczenia mogą powodować chaos podczas prac remontowych. Stosunkowo niewielki, jeśli będziemy musieli podczas remontu dokupić farbę, zdecydowanie większy, jeśli zabraknie nam płytek glazury, czy styropianu którego akurat również nie ma najbliższa hurtownia. Po wybraniu zakresu prac remontowych oraz pomiarach powierzchni, które zostaną, pomalowane, obłożone glazurą, czy ocieplone, sporządźmy listę najważniejszych zakupów: rodzaj, typ, kolor, zastosowanie, a następnie sprawdzamy, które produkty są dobrej jakości i czy są dostępne. Jak to zrobić? Przykładowo, gdybyśmy chcieli wykonać solidne ocieplenie ścian zewnętrznych domu zdecydowanie lepiej wybrać markowy izolator np.; styropian Termo Organiki, niż tanie zamienniki nieznanych producentów, którzy nie gwarantują oczekiwanych oszczędności na kosztach ogrzewania oraz trwałości inwestycji. To samo dotyczy farb, tu również warto trzymać się sprawdzonych marek takich jak Flugger, Dekoral czy Tikurilla. Warto zwrócić uwagę na traktowane zazwyczaj po macoszemu kleje do glazury, styropianu czy parkietu. Na nich dużo nie zaoszczędzimy, a kupno byle jakiego kleju może zepsuć cały efekt remontu.
Warto sprawdzić czy sprzedawca parkietu, styropianu lub glazury nie rekomenduje jakiegoś konkretnego kleju i jeśli tak, to trzymać się rekomendacji zawodowców. Sprawdzone produkty budowlane posiadają certyfikaty i rekomendacje jakości przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty badawcze, zajmujące się weryfikacją jakości materiałów budowlanych. W Polsce tego typu zaświadczenia wydaje Instytut Techniki Budowlanej. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy materiał budowlany, który chcemy kupić posiada tego typu zaświadczenia.

A to już wiesz?  Polacy nigdy nie wysyłali tylu paczek co teraz

We własnym zakresie, czy z fachowcami?
Mamy pełen harmonogram i ustalony zakres prac oraz wybrane materiały. Musimy podjąć strategiczną decyzję, czy remont przeprowadzamy we własnym zakresie czy skorzystamy z ekipy remontowej. Mimo, że niektórzy z nas mają wolny czas i są pełni zapału, to lepiej by pewne rodzaje prac, szczególnie te wymagające wiedzy oraz doświadczenia, powierzać profesjonalistom. Jeśli dotychczas nie umówiliśmy fachowców możemy mieć duży problem by znaleźć ich szybko na ?majowy weekend? lub podczas jego trwania. Próbować jednak zawsze warto. Jak ich znaleźć? Na najlepszych trafimy z polecenia członków rodziny, przyjaciół oraz znajomych. Jeśli ta metoda okaże się nieskuteczna, możemy skorzystać z ogłoszeń w prasie oraz na branżowych portalach internetowych. Przed ostatecznym wyborem ekipy zawsze żądajmy od niej referencji, które następnie koniecznie należy sprawdzić.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy