Wiadomości Branżowe

Porządki i remont zamiast wiosennej laby?

Informacja prasowa
Warszawa, 29 kwietnia 2014r.

Porządki i remont zamiast wiosennej laby?

Majowy weekend na drabinie
Prognoza pogody niestety nie napawa optymizmem, w długi weekend ma być chłodno
i deszczowo. Właśnie dlatego wielu z nas, zamiast odpoczywać nad jeziorem czy w lesie, wykorzysta długi weekend by dokonać zmian w swoich domach i mieszkaniach, a wszystko po to by bycie w nich było czyste i komfortowe. Niektórym wystarczą tylko gruntowne porządki lub niewielki remont, jednak będą również tacy, którzy rozpoczną znaczące prace remontowo- budowlane.

Długi majowy weekend to już tradycyjnie idealny czas zarówno na odprężający wypad za miasto, jak
i na wykonanie niezbędnych prac porządkowo-remontowych, dotyczy to szczególnie tych, którzy jeszcze po zimie nie mieli czasu tego zrobić. Niekiedy wystarczą tylko drobne prace jak np. malowanie ścian by odświeżyć cztery kąty i oddać im nowej energii, ale czasami może się okazać, że samo malowanie to już niestety za mało. Z pewnością właściciele nieocieplonych domów podsumowując koszty ogrzewania ostatniej zimy zdecydują się na wykonanie popularnej termomodernizacji. Pamiętajmy, przed podjęciem jakichkolwiek kroków związanych z remontem, należy się do niego dobrze przygotować.

Mienie to podstawa
Lepiej ?stracić? nawet dwa dni weekendu na dobre zaplanowanie prac i przygotowanie do remontu niż później żałować nieprzemyślanych decyzji. Jedną z najważniejszych rzeczy, przed przystąpieniem do remontu, jest określenie jego zakresu. To niby banał, ale wielu z nas pomija ten etap, następnie musi ?improwizować? w czasie akcji, co prowadzi do bałaganu, wydłużenia jego bycia oraz często niepotrzebnie zwiększa koszty. Tradycyjny, zwykły remont czterech kątów związany jest z takimi książkami jak: malowanie ścian, montaż oświetlenia, ułożenie terakoty i/lub glazury, wymiana ceramiki łazienkowej, cyklinowanie podłóg, itd. Należy dokładnie przemyśleć jakie prace remontowe chcemy wykonać i określić ich kolejność. Ma to pierwsze znaczenie
przy większych remontach takich jak wymiana okien, wyburzanie ścian czy popularna termomodernizacja. Przed wszystkim remontem warto to zrobić na nasz użytek grafik prac, który je systematyzuje i daje ich zakończenie w czasie. Przygotowując grafik warto uważać na uwadze, aby na jego początku były umieszczane prace wymagające więcej czasu. Istotna jest również kolejność prac. Na przykład cyklinowanie podłóg wykonujemy przed malowaniem,
a wymianę okien przed ociepleniem ścian.

Ile i jakich materiałów potrzebujemy?
Jedną z podstawowych czynności w trakcie wydawania się do remontu domu i mieszkania jest dokładne obliczenie powierzchni, jakich będą dotyczyły prace. Na pomiary zwracamy uwagę zawsze, zarówno przy zakupie kafelków, farby czy ilości styropianu do docieplenia budynku. Nieprecyzyjne wyliczenia mogą powodować chaos podczas prac remontowych. Stosunkowo niewielki, jeśli będziemy musieli podczas remontu dokupić farbę, zdecydowanie większy, jeśli zabraknie nam płytek glazury czy styropianu, którego akurat również nie ma najbliższa hurtownia.
Po wybraniu zakresu prac remontowych oraz pomiarach powierzchni, które zostaną, pomalowane, obłożone glazurą czy ocieplone, sporządźmy listę najważniejszych zakupów: rodzaj, typ, kolor, zastosowanie, a następnie sprawdzamy, które efekty są dobrej form i czy są dostępne.
Jak to zrobić? Przykładowo, gdybyśmy chcieli wykonać solidne ocieplenie ścian zewnętrznych domu zdecydowanie lepiej wybrać markowy styropian w kropki Termo Organiki niż tanie zamienniki nieznanych producentów, którzy nie gwarantują oczekiwanych oszczędności na kosztach ogrzewania oraz trwałości inwestycji. To samo dotyczy farb, tu również warto trzymać się sprawdzonych marek. Warto zwrócić uwagę na traktowane zazwyczaj po macoszemu kleje do glazury, styropianu czy parkietu. Na nich więcej nie zaoszczędzimy, a kupno byle jakiego kleju może zepsuć cały efekt remontu. Warto sprawdzić czy sprzedawca parkietu, styropianu lub glazury nie rekomenduje jakiegoś konkretnego kleju i jeśli tak, to zachowywać się rekomendacji zawodowców. Sprawdzone produkty budowlane posiadają certyfikaty i rekomendacje jakości przyznane przez niezależne, notyfikowane
w Unii Europejskiej instytuty badawcze, zajmujące się weryfikacją jakości materiałów budowlanych. W Polsce tego typu zaświadczenia wydaje Instytut Techniki Budowlanej. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy materiał budowlany, który chcemy kupić ma tego typu zaświadczenia.

We własnym zakresie czy z fachowcami?
Mamy pełen harmonogram i ustalony zakres prac oraz wybrane materiały. Musimy podjąć strategiczną decyzję, czy remont przeprowadzamy we własnym zakresie czy skorzystamy z ekipy remontowej. Mimo, że niektórzy z nas mają wolny czas i są pełni zapału, to lepiej by pewne rodzaje prac, szczególnie te wymagające wiedzy i doświadczenia, powierzać profesjonalistom. Jeśli dotychczas nie umówiliśmy fachowców możemy być wielki problem by znaleźć ich już na ?majowy weekend? lub podczas jego trwania.

Próbować jednak zawsze warto. Jak ich znaleźć?
Na najlepszych trafimy z polecenia członków rodziny, przyjaciół i znajomych. Jeśli ta metoda okaże się nieskuteczna, możemy skorzystać z ogłoszeń w prasie i na branżowych portalach internetowych. Przed ostatecznym wyborem ekipy zawsze żądajmy od niej referencji, które następnie koniecznie należy sprawdzić.

Similar Posts